Close

„Wizyta Sokołów w Ojczyźnie Futbolu” – relacja

Fani futbolu amerykańskiego w Polsce z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie zbliżającego się wielkimi krokami sezonu 2023. Kluby zbroją się i z zapałem trenują, a tymczasem nasz trener ofensywy Paweł Kaźmierczak odwiedził rodzinne strony nowego rozgrywającego Sokołów, Camerona Yowella w Arizonie. Nie był to jednak rekreacyjny wyjazd, a obfitująca w sportowe wrażenia podróż, którą niektórzy mogliby nawet nazwać spełnieniem marzeń.
Na początku przedstawiciele Falcons złożyli wizytę w dawnym liceum Camerona, Notre Dame Preparatory. Wraz z trenerem George’m Prelock’iem zwiedzili stadion oraz mieli okazję porozmawiać o perspektywach na rozwój młodych adeptów futbolu amerykańskiego na różnych szczeblach rozgrywek.
Trener Prelock podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z treningiem młodych zawodników. Nasz szkoleniowiec miał okazje porozmawiać o zagadnieniach taktycznych, oraz przygotowaniu odpowiedniego treningu dla młodych adeptów futbolu.

Następnym punktem w programie była audycja radiowa „Roc and Manuch with Jimmy B” emitowana w radio Fox Sports Arizona, podczas której nasz rozgrywający udzielił wywiadu. Cameron opowiedział o swojej karierze akademickiej, procesie rekrutacji do Tychy Falcons, a także o przygotowaniach Sokołów do nadchodzącego sezonu.
Jednym z prowadzących program był Dan Manucci były rozgrywający Buffalo Bills oraz Kansas State University. Do jego osoby wrócimy jednak w dalszej części relacji.

Pogoda w Arizonie dopisywała chłopakom przez cały wyjazd, więc nie mogło obyć się bez zwiedzania Arizona State Farm Stadium, na którym nie tak dawno rozegrano LVII SuperBowl.

Kolejnym przystankiem w naszej podróży było spotkanie z Head Coachem Sun Devils – rizona State University Kenny’m Dillinghamem, z którym Camerona miał okazję współpracować podczas swoich studiów w Auburn University. W tym samym czasie do Auburn uczęszczał Kenny’m Dillinghamem, obecny rozgrywający Oregon Ducks – University of Oregon. Podczas spotkania trener Paweł oraz Cameron rozmawiali o metodach szkolenia zawodników oraz nowinkach taktycznych związanych ze sportem.

Najważniejszym wydarzeniem pobytu w Stanach Zjednoczonych było uczestnictwo w prestiżowej gali rozdania nagród organizowanej przez National Quarterback Club. Organizacja, której misją jest docenianie wybitnych futbolistów za osiągnięcia na boisku i poza nim, powstała w 1965 roku jako The Quarterback Club z inicjatywy Roberta J. Geoghana. Z początku miała formę organizacji non-profit, która co roku urządzała spotkania w formie obiadów dla drużyny z rodzinnego miasta Geoghana, Washington Redskins. W dwudziestą rocznicę działalności, w 1985 roku klub przeistoczył się w The National Quarterback Club, by poszerzać świadomość na potrzebę rozwoju rozgrywających, zarówno na szczeblu profesjonalnym, jak i akademickim.
Club przyznaje nie tylko nagrody dla najlepszych zawodników, ale także stworzył swoją Galerię Sław, na której znalazły się takie nazwiska jak Archie Manning, Danny White, czy James „Shack” Harris. Podczas tegorocznej gali do Hall of Fame dołączyli Ron Jaworski, wieloletni rozgrywający Philadelphia Eagles, który poprowadził ich do pierwszego występu w Super Bowl (XV). Brad Johnson były rozgrywający Minnesota Vikings, Washington Redskins oraz Tampa Bay Buccaneers, który razem z Korsarzami z Tampy zwyciężył w Super Bowl XXXVII. Do Galerii Sław dołączył również Michael Vick znany z unikalnego stylu gry, pierwszy rozgrywający w lidze NFL, który przebiegł 1000 jardów w sezonie. Mike przesłał osobiste pozdrowienia dla skrzydłowego Falcons, Aleksandra Dądy.

Najważniejsze nagrody wieczoru otrzymali:

  • Bo Nix z Uniwersytetu w Oregonie otrzymał nagrodę Uniwersyteckiego Rozgrywającego Roku;
  • Malachi Nelson zdobył nagrodę w kategorii Licealny Rozgrywający Roku;
  • Donnie Edwards były linebacker NFL został nagrodzony za działalność w Best Defense
  • Foundation, – Milan Sewell, która otrzymała wyróżnienie za charytatywną działalność jako szefowa Boxed Up Project.

To jednak nie koniec wrażeń dla naszych Sokołów. Następnego dnia panowie udzielili wywiadu dla Arizona Sports Radio. W rozmowie z Kevinem McCabe’m mieli szasnę przedstawić naszą drużynę amerykańskim słuchaczom, opowiedzieli o początkach współpracy Falcons z Cameronem oraz uchylili rąbka tajemnicy odnośnie planów pracy nad tegoroczną ofensywą. Poza futbolem, padło również pytanie o polską kuchnię, która bardzo przypadła Cameronowi do gustu podczas jego miesięcznego pobytu w naszym kraju. Natomiast trener Paweł został zapytany o wrażenia z odwiedzin w Ameryce Północnej, które porównał do spełnienia marzeń. Całą audycję można przesłuchać na stronie Arizona Sports.

Ostatnim ważnym punktem w programie, był wspólny trening Camerona z rozgrywającym Los Angeles Rams, Bricem Perkinsem. Trening ten prowadził Dan Manucci (rozgrywający Bufflo Bills), o którym wspomnieliśmy w wcześniejszej części artykułu. Podczas treningu nasz szkoleniowiec mógł się nauczyć zaawansowanych technik szkolenia rozgrywających.
Dan Manucci prowadzi szkolenia i campy dla rozgrywających na każdym poziomie rozgrywek, poczynając od Pop Warner, przez szkoły średnie i rozgrywki Akademickie, kończąc na prywatnych sesjach z zawodnikami NFL.